Kristijono Donelaitis – vienas ryškiausių lietuvių poetų, matyt, todėl jo skulptūrai skirta tokia garbinga vieta Vilniaus universiteto ansamblyje.
Minint poeto 250-ąsias gimimo metines, Vilniaus universiteto kriptoje buvo pastatytas skulptoriaus Konstantino Bogdano sukurtas Kristijono Donelaičio paminklas, pagamintas iš stiklo plastiko. Ant postamento užfiksuotas poeto vardas, pavardė, jo gimimo bei mirties ir paminklo pastatymo datos. Poetas vaizduojamas sėdintis ramia, didinga poza, su atversta knyga ant kelių.
Nors Donelaitis niekada nebuvo Vilniuje, „bet jo skulptūra vienoje nišoje labai dera: lyg poetas viską žinotų, kas čia buvo, ir žinotų viską, kas dar bus. Tiesi laikysena, kietai sučiauptos lūpos, akylas, viską matantis žvilgsnis...“, – dokumentinėje apysakoje rašo literatūrologas, kritikas, prozininkas Jevsejus Ceitlinas.
Kristijonas Donelaitis (1714 01 01 – 1780 02 18) – poetas, už savo talentą įamžintas ne tik Lietuvoje, jo darbai įvertinti ir tarptautiniu mastu, o veikalas „Metai“ išverstas ne į vieną užsienio kalbą: vokiečių, latvių, lenkų, anglų, rusų, čekų, japonų, švedų, gruzinų, armėnų, vengrų, baltarusių ir ukrainiečių.
Poema „Metai“ UNESCO sprendimu 1977-aisiais buvo įtraukta į Europos literatūros šedevrų biblioteką ir puikuojasi greta Homero ir Vergilijaus epų.
K. Donelaičio kūryba dar laukia naujų tyrinėjimų ir interpretacijų.