,,Metraštininko“ skulptūra įamžina vieną svarbiausių paustuvininkų Vilniaus krašte, Pranciškų Skoriną, kuris gyveno XV–XVI amžiuje. Šio žmogaus spaustuveisavo laiku buvo suteiktas karališkosios spaustuvės vardas, o jis pats į Lietuvos istoriją įėjo kaip pirmasis žmogus, išspausdinęs pirmąją knygą būtent Lietuvoje. Tiesa, ji rašyta rusėnų, ne lietuvių kalba, tačiau vis tiek išliko svarbi mūsų tautai.
Skulptūrą galite aplankyti Stiklių gatvėje. Ji nedidelė, tačiau labai „jauki“, vaizduojanti sėdintį žmogų, su ant kelių atversta knyga. Ji skirta priminti apie gretimame name gyvavusią Mamoničių spaustuvę ir pagerbti spausdinimo pradininko Lietuvoje, P. Skorinos, atminimą.
Trumpa istorija
Stiklių kiemelyjestovinti rausvo granito dekoratyvinė „Metraštininko“ skulptūra buvo pastatyta sovietmečiu be valdžios leidimo. Tada buvo nutylima, kam ji skirta, pavadinta tiesiog ,,Metraštininku“.
Vilniaus senamiestyje esančio kiemelio istorija siekia XV – XVI a., kuomet gretimame kieme veikė Mamoničių spaustuvė. Savo gyvavimo laikmečiu ji tapo svarbiausia Vilniuje ir gavo karališkosios spaustuvės vardą bei privilegijas. Yra manoma, kad čia veikė ir spaustuvė, priklausiusi Pranciškui Skorinai (1490–1541m.) – rusėnų kilmės LDK visuomenės veikėjui, išspausdinusiam pirmąją knygą Lietuvoje, senąja rusėnų kalba.
„Metraštininko“ skulptūra – buvo skulptoriaus Vaclovo Krutinio, tuomečio Dailės instituto studento, diplominis darbas. Manyta, kad ji čia stovės laikinai. Po V. Krutinio diplominio darbo gynimo, skulptūra turėjo būti demontuota, tačiau liko stovėti.
Besidomintys politinėmis aktualijomis, menu ir istorija patirs daug įdomaus įspūdžių aplankę ukrainiečių rašytojo, poeto, dailininko Taraso Hryhorovičiaus Ševčenkos skulptūrą.
Kristijono Donelaičio skulptūra
Kristijono Donelaitis – vienas ryškiausių lietuvių poetų, matyt, todėl jo skulptūrai skirta tokia garbinga vieta Vilniaus universiteto ansamblyje.
Romain Gary skulptūra
Skulptūrėlės istorija – autobiografinis rašytojo pasakojimas