Liubavo dvaro malūnas – muziejus įkurtas Liubavo dvaro sodyboje 2011 metais skulptoriaus ir šio dvaro tyrinėtojo Gintaro Karoso iniciatyva.
Netoli Vilniaus esantis Liubavo dvaras – vienas seniausių ir romantiškiausių Lietuvos dvarų. Jis įsikūręs vaizdingoje vietovėje prie Gerėjos upės, dabar vadinamos Žalesa. Jau 1546 metais Lietuvos valdovo Žygimanto Augusto dvaro iždo knygoje detaliai aprašyti tuo metu remontuoti Liubavo tvenkiniai. Per daug šimtmečių Liubavo dvaras išgyveno didžiules permainas, kadaise jo teritorijos siekė net Siesarties ežerą, o sovietmečiu jis patyrė nemenkus išbandymus.
Tai – krašto istorijos, kultūros ir technikos paveldo muziejus, kurio tikslas – Liubavo dvaro tyrinėjimas ir kokybiškas sodybos statinių restauravimas juos pritaikant kultūros ir viešosioms reikmėms, įrengiant muziejines ekspozicijas.
2012 metais Liubavo dvaro malūnas-muziejus pripažintas vienu iš geriausių Europos kultūrinio paveldo išsaugojimo pavyzdžių. Už kokybišką restauraciją jam suteiktas Europos Sąjungos kultūros paveldo prizas ir „Europa Nostra“ apdovanojimas.
Liubavo dvare yra vienintelis Lietuvoje malūnas, kuriame visiškai (100 proc.) restauruota technologinė įranga, ištirti ir demonstruojami visi čia vykę, keliolika, technologinių procesų: nuo grūdų ir medienos, metalo apdorojimo iki milo ir elektros gamybos.
Taigi, čia atvykęs lankytojas pasijunta tarsi laiku grįžęs į praeitį, vandens malūno statybos laikotarpį. Pats pastatas – virtuoziškos statybos iš akmens pavyzdys, statinyje akmenys sumūryti taip, kad tarp didžiulių akmens luitų netgi nesimato rišamosios medžiagos. Čia taip pat galima susipažinti su įstabia, net pusę tūkstančio metų siekiančia, dvaro istorija ir daugiau sužinoti apie buvusius jo savininkus: Goštautus, karališkąją šeimą, kunigaikštį Mikalojų Radvilą Rudąjį, Golejevskius, Krišpinus Kiršenšteinus, Tyzenhauzus, Tiškevičius, Slizienius.
I-V: Susitarti iš anksto
VI-VII: 11:00-18:00
7 € suaugusiems
6 € studentams, senjorams, moksleiviams