Vilniaus 700-ąjį jubiliejų lydės operos muzika – pirmasis renginys jau kitą savaitę 

Po dviejų metų, 2023-siais, vyksiantį Vilniaus 700 metų jubiliejų vilniečiai ir miesto svečiai pasitiks šventiškai – sostinės gimtadienį vainikuos įvairios meno ir kultūros organizacijų iniciatyvos. Jubiliejui jau ruošiasi ir Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (LNOBT), pristatysiantis savo projektą „Opera.Connect: Vilnius – operos miestas“.  Pirmasis renginys jau kitą savaitę – birželio 4 d.  19 val. – Verkių rūmų parke nuskambės opera „Tarnaitė Ponia“. 

Pirmasis ,,gyvas” renginys, skirtas Vilniaus 700 metų jubiliejui, kvies į Verkių rūmų parką, kur nuskambės iniciatyvos „Opera ant ratų“ spektaklis – Giovanni Battistos Pergolesi vienaveiksmė komiška opera „Tarnaitė ponia“, kurios siužetas sukasi apie namų šeimininke svajojančią tapti tarnaitę, išradingai apgaudinėjančią savo poną. Renginys vyks po atviru dangumi ir kvies vilniečius jaukiai praleisti vakarą gryname ore ir spektaklio klausytis gamtos apsuptyje patogiai įsitaisius tiesiog ant žolės. Pirmieji užsiregistravę į renginį  https://opera.lt/formos/tarnaite-ponia/1206 sulauks ir Vilniaus jubiliejui pažymėti skirtų dovanų. 

 Vilnius – operos miestas 

Besiruošdama artėjančiam sostinės jubiliejui,  agentūra „Go Vilnius“ bei Vilniaus miesto savivaldybė 2021 m. pradžioje suorganizavo unikalių idėjų konkursą, kuriame meno ir kultūros bendruomenės buvo kviečiamos teikti savo pasiūlymus, kaip miesto gyventojai bei svečiai galėtų paminėti artėjančią solidžią sostinės 700 m. sukaktį. Pasibaigus konkursui buvo atrinkti idėjų įgyvendinimui gavo net 7 projektai. Vienas iš jų – LNOBT projektas „Opera.Connect: Vilnius – operos miestas“, pakviesiantis prisiminti gilią miesto operos istoriją. 

„Vilnius visuomet buvo itin muzikalus miestas – ne veltui opera čia pirmą kartą profesionalioje scenoje nuskambėjo anksčiau, nei kituose Europos miestuose. Projektas „Opera.Connect: Vilnius – operos miestas“ suteiks vilniečiams galimybę ne tik išgirsti mylimus kūrinius netikėtose miesto erdvėse, bet ir pažinti šį muzikos žanrą naujomis formomis per muges, konferencijas ir net technologijas“, – sako „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė. 

Pasitikdamas artėjančią Vilniaus miesto 700 metų sukaktį, Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras kartu su Valdovų rūmų muziejumi ir Lietuvos muzikos ir teatro akademija parengė trejų metų trukmės programą, leisiančią tarptautiniu mastu akcentuoti Lietuvos indėlį Europos operos istorijoje. 

„Senojo Vilniaus istorija neatsiejama nuo operos žanro istorijos. Vilnius buvo viena iš nedaugelio Europos sostinių, kurioje opera pirmąkart nuskambėjo anksčiau, nei operos gimtinėje Italijoje pradėjo veikti pirmasis viešas operos teatras. Tuo negalėtų pasigirti nei Londonas, nei Paryžius, tad mes, vilniečiai, turime kuo didžiuotis. Jau šį rudenį Vilniuje planuojama surengti pirmąją tarptautinę scenos menų mugę, o 2023 m. su dirbtinio intelekto pagalba bus atkurta viena iš pirmųjų Vilniuje XVII a. atliktų operų“, – sako LNOBT direktorius Jonas Sakalauskas. 

Vilniaus jubiliejui - operos renginių gausa 

Projektas bus vystomas trejus metus –  šiemet ir sekančiais metais visuomenei bus pasiūlyta apsilankyti mažos apimties „Opera ant ratų“ pasirodymuose skirtingose sostinės vietose.  LNOBT planuoja organizuoti scenos menų mugę, Operos akademijų tinklo konferenciją. Atėjus Vilniaus jubiliejui, 2023 m. projektą vainikuos dar daugiau renginių, tarp kurių ir „AIopera“ – pasitelkus naujausius neuroninio tinklo modelius, pagal išlikusį libretą, išanalizavus Romos kompozicinės mokyklos palikimą, su dirbtinio intelekto pagalba bus atkuriama ir visuomenei Valdovų rūmuose pristatyta viena iš pirmųjų Vilniuje XVII a. atliktų operų. 

Šis projektas taps viena iš Vilniaus 700-ojo jubiliejaus šventės dalių. Reikšmingam gimtadieniui sostinė ruošiasi jau dabar – siekiama sukurti įspūdingą gimtadienio atmosferą, atspindinčią miesto dvasią. 700-ojo jubiliejaus renginiai ir iniciatyvos prasidėjo jau nuo 2021 m. Šventė kuriama partnerystės principu – prie programos kūrimo ir įgyvendinimo kviečiami prisidėti visi, turintys idėjų ir norintys tapti ne tik jos dalyviais, bet ir kūrėjais. Taip siekiama geriau atspindėti miesto vertybes: laisvę, toleranciją bei įvairių skirtingų kultūrų darną. Daugiau apie programą – projekto tinklalapyje www.700vilnius.lt.