Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčios varpinėje yra įrengta Fuko švytuoklė, įrodanti, kad Žemė sukasi apie savo ašį.
Pirmoji Fuko švytuoklė buvo pagaminta 1851 metais ir pavadinta prancūzų mokslininko Leono Fuko garbei. Nors žmonės jau žinojo, kad žemė sukasi, būtent švytuoklė įrodė, kad taip yra iš tiesų.
Leonas Fuko švytuoklę sukonstravo namuose eksperimentuodamas su 2 metrų ilgio švytuokle. Po kelių savaičių Paryžiaus panteone buvo sukonstruota 67 metrų ilgio švytuoklė. Švytuoklę sudaro pakabinta ilga plieninė viela, prie kurios, apačioje, yra pritvirtintas didelis svarmuo.
Vykdant Šv. Jonų bažnyčios varpinės restauravimo projektą, bokšte buvo įrengtas mokslo muziejus, o taip pat su mokslo pasiekimais siejama Fuko švytuoklė. Juo labiau, kad Fuko švytuoklė jau yra anksčiau stovėjusi vienoje iš universiteto salių.
Fuko švytuoklės veikimo principas yra paremtas teorija, kad kiekvienas kūnas stengiasi išlaikyti jam sutektą judesį. Pakabinta švytuoklė švytuoja viena kryptimi, o po ja esanti plokštuma, Žemei sukantis, taip pat iš lėto sukasi.
Restauruota varpinė kartu su joje įrengta švytuokle lankytojams buvo atverta 2012 metais. Dabar ši švytuoklė yra vienintelė Fuko švytuoklė Baltijos šalyse.
I-V: 09:00-17:00
VI: nedirba
VII: 09:30-15:00
Įėjimas nemokamas