Pilininko namas – naujausias Lietuvos nacionalinio muziejaus ekspozicinis padalinys, pristatantis Lietuvos istoriją, kultūrą ir prie šalies raidos prisidėjusius žmones, taip pat supažindinantis lankytojus su esminėmis Lietuvos identitetą formavusiomis idėjomis.
Pagrindiniai Lietuvos istoriją ir kultūrą lėmę veiksniai pristatomi temomis: Kūryba, Tikėjimai, Kovos, Lūžiai, Pasauliniai saitai, Veidai. Kiekviena tema atskleidžiama atskiroje ekspozicinėje salėje, o jose apžvelgiami svarbiausi įvykiai ir reiškiniai nuo seniausių laikų iki mūsų dienų.
Trumpa istorija
Šio kuklaus namo, statyto XVI a. pabaigoje–XVII a. I pusėje, istorija yra nepaprasta. Tai vienas iš seniausių ir geriausiai išlikusių Vilniaus pilių valdos pastatų. Jame buvo įsikūrusi Vilniaus pilininkų būstinė. Vilniaus pilių valda pradėjo formuotis XIII amžiuje, kartu su Lietuvos valstybe. Joje nuolat vyko statybos, atnaujinimai. Čia gyveno nemažai žmonių. Todėl nenuostabu, kad XV a. viduryje atsirado pilininko pareigybė. Vilniaus pilininką skyrė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovas. Pilininkas prižiūrėjo statybas, pilis ir valdovų rūmus. Jis nuomojo malūną ir žemes, rinko mokesčius, sprendė pilių valdoje gyvenančių žmonių ginčus. Pilininkas valdovui tarnavo iki gyvos galvos. Istorija išsaugojo 39 pilininkų vardus, paskutinįjį nužudė Rusijos imperijos kareiviai.
Lietuvai patekus į Rusijos imperijos sudėtį, Pilininko name apsigyveno žandarai, vėliau čia įrengtos artileristų dirbtuvės, virtuvė. 2020–2024 metais Pilininko namas ištirtas, restauruotas, jame įrengta Lietuvai skirta ekspozicija.
II - VII 10:00 - 18:00
6€
Su „Vilnius Pass” sutaupykite 3€