Dabartinis Lietuvos nacionalinės filharmonijos pastatas – vienas svarbiausių Vilniaus istorizmo architektūros paminklų – buvusioje pirklių namų vietoje buvo pastatytas XX a. pradžioje. Tuo metu teatrų spektakliams ir kitiems renginiams skirtas pastatas buvo vadinamas miesto sale. Šioje salėje atlikta ir pirmoji lietuviška opera „Birutė“.
Čia XX a. pradžioje buvo vaidinami pirmieji lietuviški spektakliai. Mažai kas žino, kad pats pirmasis pasaulyje lietuviškas spektaklis buvo pastatytas ne Lietuvoje, o Jungtinėse Amerikos Valstijose. 1889 m. Plimute buvo suvaidintas A. Turskio „Be sumnenes, arba Kejp taj ant svieto ejnasi“.
Gal įdomu, kaip vadinosi pirmasis Lietuvoje pastatytas ir suvaidintas lietuviškas spektaklis? Tai Keturakio „Amerika Pirtyje“, 1899 metais suvaidintas Palangoje. Vėliau šis spektaklis buvo atliekamas ir kitose teatro scenose.
1905 metais „Amerika Pirtyje“ buvo suvaidinta Vilniuje, Pagirio geležinkelininkų salėje (šiuo metu čia, adresu Jakšto g. 9, yra įsikūręs Vaidilos teatras), ir tai buvo pirmasis viešas lietuviškas spektaklis Vilniaus mieste.
Miesto salėje, dabartinėje filharmonijoje, dar būdamas vaikas 1909 metais koncertavo vienas garsiausių pasaulio smuikininkų Jascha Heifetzas. Gimęs Vilniuje, mokęsis Peterburge, Heifetzas greitai išgarsėjo kaip muzikos genijus.
1917 metais smuikininkas sulaukė pasiūlymo koncertuoti JAV. Po ilgos, net du mėnesius trukusios kelionės, smuiko virtuozas pasiekė Niujorką. Surengę koncertą prestižinėje „Carnegie Hall“ salėje smuikininkas išgarsėjo visame pasaulyje.
Į Ameriką atvykęs vos 16-os, Jascha Heifetzas Amerikoje praleido visą likusį savo gyvenimą. Vilnių smuikininkas prisimindavo dažnai ir su nostalgija, nes čia prabėgo jo vaikystės metai. Būtent todėl Jasha Heifetzas tapo vienu garsiausiu mūsų miesto ambasadoriumi pasaulyje. Dėl smuikininko pasakojimų apie Vilnių ir kitiems su Heifetzu bendravusiems muzikantams Vilnius atrodė artimas.