Paskutiniai mėnesių sekmadieniai – muziejams

Kaip paprasta bent vieną mėnesio dieną dedikuoti muziejų ir galerijų lankymui, mat, primename, kiekvieną paskutinįjį mėnesio sekmadienį Kultūros ministerijai pavaldūs muziejai ir galerijos lankytojams duris atveria nemokamai!
Jei kažkada nustebote ir nudžiugote sekmadienį nemokamai apsilankę Luvre, tai tokią pačią dovaną galite gauti ir įvairiausiose vietose Vilniuje: Gedimino pilies bokšte, Istorijų namuose, LDK valdovų rūmuose, K. Varnelio muziejuje, Nacionalinėje dailės galerijoje, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje, Radvilų rūmuose, Vilniaus paveikslų galerijoje ir kitur. Kvieskite vaikus, draugus ar tėvus ir džiaukitės sielą praturtinančiais atradimais.

Gedimino pilies bokštas 

Ant Gedimino kalno apžvelgti Vilnių ar palydėti saulę yra įspūdinga, bet dar įspūdingiau tai padaryti atsidūrus Gedimino pilies bokšte – atsiveria unikali 360° miesto panorama. Žinoma, prieš tai būtina pamatyti bokšte įkurdintą ekspoziciją, supažindinančią lankytojus su Vilniaus, kaip politinio Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės centro, istorija. Čia rasite nuo XIV–XV amžiaus kryžiuočių antpuolių išlikusius sviedinius, kunigaikščio Gedimino 1322–1323 m. popiežiui Jonui XXII ir Europos pirkliams rašytus laiškus, Baltijos keliui skirtą instaliaciją, kuri leis pačiam pasijusti Baltijos kelio dalyviu, ir kitus įdomius dalykus.

Vieta: Arsenalo g. 5

Svetainė: https://lnm.lt/muziejai/gedimino-pilies-bokstas/

Istorijų namai 

2021 metais atverti Istorijų namai – tai erdvė, kurioje istorija lankytojams pristatoma ne kaip fiksuota praeitis, o kaip mūsų visų sukurta ir tebekuriama realybė. Čia kviečiama pasikalbėti apie daugeriopą istorijos sampratą ir skirtingus požiūrius. Cokoliniame Istorijų namų aukšte galite aplankyti saugyklą–ekspoziciją – išvysite XVIII–XX a. pirmos pusės lietuvių liaudies architektūros, interjero, darbo įrankių rinkinius, o pirmame ir antrame aukšte įsikūrusios parodų erdvės. Beje, parodas visuomet lydi edukaciniai užsiėmimai, skirti įvairiausio amžiaus lankytojams.

Vieta: T. Kosciuškos g. 3

Svetainė: https://lnm.lt/muziejai/istoriju-namai/

Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai 

Ar žinote, kad Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, dabar istorinės rezidencijos pobūdžio muziejus, buvo atkurti 2009 m., po dvidešimt metų trukusių išsamių archeologinių ir istorinių tyrinėjimų? Čia kaupiamas, tiriamas ir pristatomas Lietuvos valstybės ir jos valdovų istorijos bei kultūros paveldas, archeologijos rinkiniai, Europos dailės kūriniai nuo gotikos iki baroko, vertinga lituanistinė medžiaga. Nemokamais sekmadieniais galite aplankyti keturis muziejaus maršrutus ir kiekvieną kartą rasite vis naujų eksponatų, pristatančių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją, atkuriamuose valdovų reprezentaciniuose interjeruose sužinosite ir apie naujausius istorikų atradimus, ginkluotę, dvaro kasdienybę, muzikinę kultūrą. Be to, nemokamiems sekmadieniams muziejaus edukatoriai ir gidai kaskart rengia papildomų netikėtų staigmenų, tad rekomenduojame sekti muziejaus naujienas!

Vieta: Katedros a. 4

Svetainė: https://www.valdovurumai.lt/

K. Varnelio muziejus 

Žinomo optinio meno atstovo, dailininko, kolekcininko Kazio Varnelio (1917–2010) namai–muziejus iš pirmo žvilgsnio primena nedidelį gyvenamąjį namą, tačiau čia – net daugiau nei 40 ekspozicinių salių su senosios grafikos, Vakarų Europos skulptūros ir tapybos kūriniais, žemėlapiais, istoriniai baldais, Tolimųjų Rytų meno darbais bei paties dailininko optinio meno kompozicijomis. Austrijoje, Vokietijoje ir JAV gyvenęs ir galiausiai į Lietuvą sugrįžęs K. Varnelis buvo aistringas senosios dailės ir retų knygų kolekcininkas, jo bibliotekoje – net 10 tūkstančių knygų. Dailininkas nuolat tobulino savo muziejaus ekspoziciją, kūrė netikėtus derinius, ilgainiui patį muziejų paversdamas meno kūriniu.

Vieta: Didžioji g. 26

Svetainė: https://lnm.lt/muziejai/kazio-varnelio-namai-muziejus/

Nacionalinė dailės galerija 

Nacionalinėje dailės galerijoje yra net 11 nuolatinės ekspozicijos salių, kuriose galite išvysti daugiau kaip 46 tūkst. XX-XXI a. Lietuvos dailės eksponatų. Galerijoje pristatoma modernioji ir šiuolaikinė Lietuvos tapyba, skulptūra, grafika, fotografija, objektai, instaliacijos, videomenas. Keičiamų parodų salėje rengiamos XX–XXI a. Lietuvos ir užsienio dailės parodos, kurias paskutiniaisiais mėnesių sekmadieniais dažniausiai taip pat galima pamatyti nemokamai. Tad sekite galerijos informaciją!

Vieta: Konstitucijos pr. 22

Svetainė: http://www.ndg.lt/lt

Visi muziejai, kuriuos galima aplankyti nemokamai paskutinį mėnesio sekmadienį:

Parodų erdvė Istorijų namai
Parodų erdvė Istorijų namai