Jei būtų įmanoma persikelti į Lietuvos LDK didžiojo kunigaikščio Gedimino valdymo laikus, išvystumėte dvigubai didesnę Lietuvos teritoriją. Diplomatinėmis savybėmis garsėjęs valdovas savo krašte paliko nepaprastai gilų pėdsaką.
Į Arkikatedros varpinės pusę atgręžta bronzinė LDK kunigaikščio Gedimino figūra vaizduojama greta žirgo. Kairėje rankoje jis laiko kalaviją, o dešinę pakėlęs laimina miestą.
Paminklas LDK didžiajam kunigaikščiui Gediminui – viena iš „kalbančių Vilniaus skulptūrų”. Tai matyti iš prie skulptūros pjedestalo pritvirtintos mėlynos lentelės, kviečiančios išklausyti skulptūrą kalbant. Jums tik reikės išmaniojo telefono, kuriuo turėsite pasirinkti vieną iš dviejų lentelėje nurodytų alternatyvų: nuskenuoti QR kodą arba surinkti nurodytą URL adresą.
Gediminas yra Trakų ir Vilniaus miesto įkūrėjas ir vienas garsiausių senosios Lietuvos valdovų, gyvenęs 1275–1341 metais, Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę valdęs 25-erius metus.
Lietuvos sostinę jis perkėlė iš Trakų į Vilnių. Garsėjo daugiau ne kaip karvedys, o kaip diplomatas, atkreipęs į Lietuvą Europos dėmesį. Būtent Gedimino laiškuose Vakarų Europai 1323 metais pirmą kartą paminėtas Vilniaus vardas, o šie pirmojo paminėjimo metai, 1323-ieji, laikomi Vilniaus įkūrimo data.
Lietuvos valstybės plotas Gedimino laikais prasiplėtė dvigubai. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybines sienas ir įtakos sferą jis išplėtė toli į rytus ir pietus.