Okupacijų ir laisvės kovų muziejus (anksčiau – Genocido aukų muziejus) įsteigtas 1992 m. Jis įrengtas pastate, kuriame beveik penkiasdešimt metų veikė sovietinės saugumo tarnybos, pasauliui geriausiai žinomos kaip KGB.
Pirmajame muziejaus aukšte, buvusiame MGB (KGB) vidaus kalėjimo viršininko pavaduotojo kabinete, galima pamatyti dokumentus, nuotraukas, žemėlapius ir kitus daiktus, pasakojančius apie krašto sovietizaciją 1940–1941 m. Čia galime pamatyti ekspoziciją, skirtą 1944–1953 m. Lietuvoje vykusiam partizaniniam karui, kuri supažindina su laisvės kovotojų karine organizacija, vykdyta kova su sovietų okupantais, jų kasdienybe ir buitimi.
NKVD-NKGB kovą su ginkluotu pasipriešinimu atskleidžia ekspozicija „Nelygi kova“.
Antrajame muziejaus aukšte lankytojai gali apžiūrėti ekspozicijas, skirtas Lietuvos gyventojų kalinimui gulage 1944–1956 metais, trėmimams 1944–1953 metais ir KGB veiklai 1954–1991 metais. Čia lankytojai taip pat išvys atkurtą telefoninių pokalbių klausymosi kabinetą, kuriame eksponuojama išlikusi klausymosi įranga, baldai, atkurtos kai kurios interjero detalės.
Muziejaus rūsyje esančiame kalėjime galima pamatyti kameras, kurios išliko tokios, kokios buvo rastos 1991 m. rugpjūčio mėn., KGB pareigūnams pasitraukus iš Lietuvos. Šiandien jos toli gražu ne tokios kaip tada, kai jose kankinosi laisvės kovotojai ir disidentai, kalinti XX a. 5-uoju dešimtmečiu ir vėliau. Lankytojams atverta šaudymo kamera, kurioje nuo 1944 m. iki 1969 m. su pertraukomis buvo vykdytos mirties bausmės.
Trumpa istorija
Okupacijų ir laisvės kovų muziejus įkurtas pastate kuriam daugiau nei 100 metų. Jame atsispindi sudėtingi XIX a. pabaigos –XX a. pradžios Lietuvos istorijos įvykiai. 1940 m. rudenį Lietuvą okupavus Sovietų Sąjungai, pastate įsikūrė sovietinės saugumo įstaigos. Pastato pusrūsyje buvo įrengtas kalėjimas. Nacių okupacijos metais (1941–1944) pastate buvo vokiečių slaptosios policijos (gestapo) ir saugumo tarnybos (SD) būstinė, kalėjimas, Vilniaus ypatingojo būrio kareivinės. Čia buvo tardomi, kalinami ir žudomi naciams neįtikę asmenys. 1944 m. Sovietų Sąjungai antrą kartą okupavus Lietuvą, pastatas vėl atiteko sovietiniam saugumui NKGB vėliau MGB, KGB.
I-II: Nedirba
III-VI: 10:00-18:00
VII: 10:00-17:00
Valstybinių švenčių dienomis muziejus nedirba
6 € suaugusiems
3 € studentams, senjorams, neįgaliems
Nemokamai su „Vilnius Pass”