Gaono paminklas

Manoma, kad Žydų gatvėje (namo numeris –  8) gyveno Vilniaus Gaonas – vienas iš paskutinių didžiųjų talmudo žinovų, arba Gagoen rabeinu Elijahu (šventasis mokytojas Elijas arba Elijas ben Saliamonas (1720–1797 m.).

1784 m. Gaono šeima gyveno viename iš Kahalo namų Žydų gatvėje, dar anksčiau jis buvo apsistojęs dabartiniame Antakalnyje. Būdamas vos septynerių metų jau sakė pamokslą Vilniaus Didžiojoje sinagogoje aiškindamas painų Talmudo klausimą. Gandas apie jo gabumus pasklido po visą Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę.

Pasakojama, kad sulaukęs vos devynerių metų jis išmoko atmintinai visą Senąjį Įstatymą, o dešimties – beveik visą Talmudą, būdamas dvylikos dalyvavo rašto mokovų ginče dėl žydų kalendoriaus tikslumo ir tą ginčą išsprendė remdamasis astronomijos žiniomis.

Gaonas buvo pirmasis žydų mąstytojas, suvokęs būtinybę išvalyti senuosiuose religiniuose tekstuose per šimtmečius susikaupusias klaidas.

Trumpa istorija

Namo, kuriame gyveno Gaonas, vietoje (netoli Žydų g. 3) dabar stovi „Išminčius“ – nedidelis Gaono paminklas, turintis ilgą istoriją.

1959 m. lietuvių skulptorius Teodoras Kazimieras Valaitis nutarė iš gipso pagaminti Gaono paminklo modelį. Sovietmečiu jo parodyti nepavyko, todėl „Išminčius“ atsidūrė palėpėje. Priešgaisrinės apsaugos komisija, aptikusi ją, pareikalavo išmesti. Netrukus, 1974 m., žuvo ir pats jos autorius. 1997 m. skulptoriaus draugai, prisiminę jo darbą, kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę siūlydami pastatyti paminklą Gaonui artinantis jo mirties 200-osioms metinėms. Skulptorius Mindaugas Šnipas per labai trumpą laiką atkūrė skulptūrą pagal išlikusias nuotraukas. Iš bronzos nulietas paminklas buvo atidengtas 1997 m. rugsėjo 12 d.

Adresas:
Žydų g. 5, Vilnius 01131Google Maps

Verta pamatyti

Leonardo Coheno skulptūra
Leonardo Coheno skulptūra

Kūrėjas, laikomas vienu ryškiausių ir įtakingiausių XX a. atlikėjų