Apie Vilnių

Neries ir Vilnelės upių santakoje įsikūręs Vilnius apjungia įvairų kultūros paveldą ir didžiuojasi unikaliu Senamiesčiu. Šimtametė architektūra, modernūs pastatai ir nepaliesta gamta pačioje miesto širdyje kuria nepakartojamą harmoniją – Vilnius yra viena žaliausių Europos sostinių. Tačiau šiuolaikinė miesto atmosfera neatsiejama nuo Senamiesčio istorijų ir legendų.

Vilniaus legenda

Gimęs iš svajonės Vilnius šiais metais švenčia 700 metų. Legenda byloja, kad Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas medžiodamas vieną naktį apsistojo Šventaragio slėnyje. Sapne Gediminas išvydo geležinį vilką, stūgaujantį tarsi šimtai vilkų. Atsibudęs jis kreipėsi į žynį Lizdeiką, kad šis išaiškintų keistą sapną. Žynys paaiškino, kad staugiantis vilkas simbolizuoja čia stovėsiančią sostinę, apie kurią sklis garsas visame pasaulyje. Tad 1323 m. Gediminas jau siuntė laiškus Europos miestams, kviesdamas pirklius ir amatininkus apsilankyti mieste.

Faktai apie Vilnių

Vilnius yra Lietuvos sostinė, Prezidento, Seimo, Vyriausybės ir Aukščiausiojo teismo namai. Čia įsikūrusios diplomatinės atstovybės, švietimo, kultūros, finansų, tyrimų ir sveikatos priežiūros įstaigos.

Gyventojai: 

569 700 gyventojų

Etninė sudėtis: 

Lietuviai 67%, lenkai 15%, rusai 10%, baltarusiai 3%, kiti 5%

Vieta / teritorija: 

Sostinė Vilnius užima apie 400 kv. km plotą, iš kurio 20,2% yra urbanizuota, o likusią dalį sudaro žalioji juosta (apytiksliai 43,9%) ir vanduo (apytiksliai 2,1%)

Kalba:

Lietuvių

Religija:

Romos katalikų 77,2%, Rusijos ortodoksų 4,1%, sentikių 0,8%, evangelikų liuteronų 0,6%, evangelikų reformatų 0,2%, kitų 0,8%

Valdymas: 

Meras

Valiuta:

Euras

Vietinis laikas:

GMT + 2 val. (EET), GMT + 3 val. (vasaros laikas)

Darbo laikas:

Vyriausybės institucijos dirba nuo 8 iki 17 val. pirmadienis-penktadienis. Parduotuvės įprastai dirba nuo 10 iki 18 val. darbo dienomis ir iki 15 val. šeštadieniais. Prekybos centrai dirba visą savaitę nuo 10 iki 22 val.. Maisto parduotuvės dirba nuo 8 iki 22 val., kai kurie prekybos centrai dirba iki 24 val.

Orai Vilniuje

Lietaus sezonas prasideda spalį ir palaipsniui iki gruodžio mėnesio lietus virsta sniegu. Vilniuje žiemos įprastai švelnios, tačiau kartais smarkiai atšąla, tad verčiau būti pasiruošus viskam. Sausio pabaiga ir vasaris dažniausiai šalčiausi mėnesiai. Gera žinia, kad čia galima rasti daug veiklos bet kokiu oru. Sniegas per Kalėdas dažnai maloni staigmena, o po Naujųjų metų galite tikėtis didesnių pusnių.

Pavasarį pražysta gėlės ir sužaliuoja gamta, tačiau lietus tikrai dažnas reiškinys. Ar Vilniuje būna šilta? Birželio mėn. gali įkaisti (25–30 °C), tačiau vasara įsibėgėja liepą. Aukšta temperatūra ir saulė maišosi su šaltesniu vėju ar lietumi. Čia galima tikėtis visko. Tačiau per daug jaudintis nevertėtų, tyrinėjant Vilnių blogo oro nebūna nuotykiai ir gera nuotaika garantuoti visada.

Valstybinės šventės Vilniuje

  • Sausio 1 d. (Naujieji metai)
  • Vasario 16 d. (Lietuvos valstybės atkūrimo diena)
  • Kovo 11 d. (Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena)
  • Balandžio 12-13 d., 2020 m. (Velykos)
  • Gegužės 1 d. (Tarptautinė darbo diena)
  • Birželio 24 d. (Rasos ir Joninių diena)
  • Liepos 6 d. (Valstybės diena (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo))
  • Rugpjūčio 15 d. (Žolinė (Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų diena))
  • Lapkričio 1 d. (Visų Šventųjų diena)
  • Gruodžio 24 d. (Kūčios)
  • Gruodžio 25-26 d. (Kalėdos)

Kultūra Vilniuje

Magiškasis Vilniaus senamiestis turi daug paslapčių ir gilią istoriją. Dieną leiskitės į romantišką pasivaikščiojimą grįstomis UNESCO pasaulio paveldo gatvėmis. Tačiau Vilnius moka nustebinti ir šiuolaikinį keliautoją. Vilniuje gyvena daugybė talentingų šiuolaikinių menininkų. Čia galite pamatyti pasaulinio garso lietuvių režisieriaus spektaklį ar filmą, išgirsti geriausią operos dainininkę pasaulyje ar aplankyti pripažinto šiuolaikinio menininko parodą.

Kiekvieną dieną Vilniuje vyksta dešimtys nemokamų renginių, o kiekvieną mėnesį gausu teatro, kino, šokio ar kultūros festivalių. Vilniuje mėgsta koncertuoti ir pasaulinio garso atlikėjai, tad planuokite iš anksto ir pamatysite juos iš arti. Naktį Vilnius virsta dar kitokiu miestu, kuriame šokiai tęsiasi iki ryto ir klesti klubų ir barų kultūra verta tai pamatyti.

Už Vilniaus ribų

Vilniuje galima pamatyti daug, tačiau jei turite daugiau laiko, dienos kelionė atvers naujus horizontus. Galite pritaikyti kelionę pagal įvairiausius pomėgius, tačiau jas sies vienas bendras bruožas visos kryptys gana lengvai pasiekiamos.

Vos pusvalandį nuo Vilniaus esančiame Trakų mieste atsipalaiduosite žvelgdami į tarsi iš pasakų iškilusią pilį ežero viduryje. Neries upės slėnyje esanti Kernavės archeologinė vietovė, įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, nukels jus į priešistorinius laikus ir viduramžius.

Be to, jūsų turite progą apsilankyti šalia Vilniaus esančiame geografiniame Europos centre ir apžiūrėti Europos parką išskirtinį šiuolaikinio meno muziejų po atviru dangumi. Pasiruošę ilgesnei kelionei? Vykite į Kauną, Kryžių kalną ar net prie Baltijos jūros.